Kup ubrania z rabatem 25 % 👻 KOD RABATOWY: DUCH25 👻
Kusze
Bełt karbonowy Ek-Archery 7,5’’ R9 Cobra, 1 szt.
Bełt karbonowy Ek-Archery 7,5" ADDER Cobra, 1 szt.
Bełt karbonowy Ek-Archery 15" R-seria Cobra, 1 szt.
Lotka do bełtu Ek-Archery R9 - 2" neonowa, czerwona
Bełt duraluminiowy 16" HalfMoon Ek Archery, czerwony 1 szt.
Bełt karbonowy Halfmoon Ek Archery 20"
Tarcza JVD Face Fita 40 cm, 1 szt.
Bełt plastikowy 6,5" Ek Archery, 10 szt set
Bełt duraluminiowy 20", czerwony HalfMoon Ek Archery 1 szt.
Bełt duraluminiowy 6,5" Ek Archery, 10 szt set
Zapasowy grot myśliwski Ek-Archery, 125 grain. 2018
Tarcza JVD Face Fita 80 cm, 1 szt.
Kusza bloczkowa Accelerator 410 +, 185 lbs, czarna
Kusza bloczkowa Blade Folium camo, 175 Lbs
Kusza bloczkowa Centerpoint Wrath 430 fps + wyciągarka korbowa
Kusza bloczkowa Ek-Archery Blade+ 175 Lbs, czarna
Kusza bloczkowa Ek-Archery Cobra system Siege 300, 150 lbs
Kusza bloczkowa Guillotine M+ 185 Lbs, czarna
Kusza bloczkowa Guillotine-X 185 Lbs, camo
Kusza bloczkowa Hori - Zone Bedlam 400 Fps 215 Lbs camo
Kusza bloczkowa Hori - Zone Kornet Maxx 425 Fps 210 Lbs
Kusza bloczkowa Hori - Zone Rampage, 420 fps, 185 lbs, camo
Kusza bloczkowa Hori-Zone Quick Strike 375 + fps, 185 lbs
Kusza bloczkowa JS-ARCHERY Beast 80
Kusza bloczkowa Man Kung Frost Wolf 175 lbs czarna
Kusza bloczkowa Titan Quard Limb, camo, 200 Lbs
Kusza pistoletowa Cobra aluminium Oak, camo, 80 lbs
Kusza pistoletowa Hori Zone Redback, 80 Lbs
Kusza pistoletowa Hori-Zone Redback Deluxe 80 lbs
Kusza pistoletowa Hori-Zone Redback RTS 80 lbs, zielona
Kusza pistoletowa Hori-Zone Redback XR 80 Lbs + magazine 5 naboi
Kusza pistoletowa Man kung Alligator 80 LBS z kolbą, zielona
KUSZE
Uważa się, że kusza jest wynalazkiem Chin, gdzie zaczęła pojawiać się w V wieku p. n. e. Bez wątpienia została wynaleziona jako broń wojenna. Jednak wygląda na to, że kusze powstały w kilku miejscach na świecie już wcześniej. Na początku naszej ery Chińczycy wynaleźli kuszę powtarzalną, która była w stanie wystrzelić do 20 strzał w ciągu kilku sekund i była używana między innym do obrony Wielkiego Muru Chińskiego. Nazywała się Chu-ko-nu i była pierwszą tzw. kuszą powtarzalną, posiadała magazynek, który przemieszczał bełty. Szybkostrzelność była więc znacznie wyższa, jednak była to mniejsza kusza pistoletowa, więc nie była tak skuteczna jak duże jednostrzałowe kusze. W Europie kusza zaczęła pojawiać się w V-IV wieku p. n. e. w greckich miastach-państwach. Podobnie jak łuk, również kusza jako broń wojenna była stopniowo wypierana od XV wieku przez wynalezienie broni palnej. Obecnie wykorzystywana jest głównie do celów sportowych i myśliwskich. Jednak nie każdy kraj zezwala na używanie łuków i kusz do polowania lub wykonywania polowania.
Kusza wykorzystuje zasadę działania łuku, który jest umieszczony na korpusie podobnym do korpusu pistoletu lub kolby karabinu. Szkielet kuszy wykonany jest z duraluminium, kolba może być wykonana głównie z drewna, twardego polimeru lub metalu. Dziś kusze są prawie nie do odróżnienia od długich karabinów. Szerokość łęczyska często określana jako ATA (Axle to Axle - odległość między osiami bloczków), jest coraz węższa, a konstrukcja nabiera konturów długiej broni palnej. Kilka lat temu kusze bloczkowe miały standardową szerokość łęczyska około 20’’. Dziś łęczysko zawęża się i unowocześnia swój standard do szerokości poniżej 12”. Ale poza tym kusza ma kilka podstawowych różnic w stosunku do łuku. Na przykład generalnie używa krótszych bełtów niż łuk i ma większą energię kinetyczną. Bełty do kusz uporządkowane są w tak szerokim spektrum, że póki co wystarczy je posegregować według rodzaju kuszy, do której są przeznaczone. To znaczy do kusz pistoletowych, bloczkowych lub refleksyjnych. Ale nawet ten podział nie jest dokładny. Bełty do kusz dzielą się dalej ze względu na materiał, z którego są wykonane. Najczęściej stosowanymi rodzajami bełtów są bełty wykonane z duraluminium, następnie karbonu, kompozytu z włókna szklanego lub ostatnio MIKS-karbonu (mieszanka węgla i włókna szklanego). Drewniane bełty nie są już używane w kuszach. Nowoczesne typy kusz osiągają dużą prędkość, celność i są ciche. Jest to również powód, dla którego są tak popularne. Podczas strzelania hałas jest niższy niż w przypadku wiatrówki. Jest to również broń mechaniczna, która z natury jest bardzo prosta i łatwa w obsłudze, konserwacji i przechowywaniu
Różnica między kuszą a łukiem polega również na wydajności. W przypadku kuszy siła naciągu jest większa ze względu na konstrukcję i mechanizm naciągania. Podczas naciągania dużej kuszy w proces zaangażowane są zarówno dolna, jak i górna połowa ciała. W przypadku łuku jest to tylko górna połowa. Naciąganie jest wyrafinowane i stosunkowo bezpieczne. Kusze bloczkowe mają takie napięcie, że nie można ich naciągać rękami. Służy do tego linka napinająca, tzw. naciągacz.
Są to specjalne linki nylonowe, które mocowane są na kuszy w sposób tworzący mechaniczny bloczek, a tym samym redukujący naciąg cięciwy o około 50%. W ten sposób możesz napiąć wysokowydajną kuszę z bloczkiem w ciągu kilku sekund. Są też tzw. wyciągarki korbowe, które redukują napięcie cięciwy nawet o 90-93%.
Naciąganie jest praktycznie bez wysiłku i nawet słabszy strzelec, czy np. strzelec z problemami zdrowotnymi ręki, poradzi sobie z tą czynnością.
Potężne kusze mają dużą penetrację i zasięg bełtu. Efektywny zasięg kuszy bloczkowej to kilkaset metrów. Zasięg bełtu nie jest określony, a bełt może przelecieć ponad 500 metrów. W przypadku kusz refleksyjnych skuteczny zasięg wynosi zwykle do 50 metrów. Kusze pistoletowe są inne, ponieważ obecnie dostępne są różne hybrydy, takie jak pistoletowe kusze bloczkowe ze specjalnymi bełtami, które osiągają podobny wynik jak większe i bardziej niebezpieczne kusze bloczkowe. Na przykład potężne pistoletowe kusze bloczkowe Supersonic o wydajności ponad 330 fps - 100,6 m/s.
Krótkie kusze są często określane jako kusze pistoletowe, ponieważ ich korpus i wymiary przypominają pistolety. Zwykle są naciągane za pomocą prostego mechanizmu napinającego lub mechanizmu łamania, który zwykle określa się jako SYSTEM COBRA. Dziś jest bardzo popularna również kusza pistoletowa Cobra system R9 i jej nowsze wersje, które naciągają są nietypowo, ale jednocześnie łatwo, za pomocą dolnej dźwigni podobnie jak nożyczki.
Siła naciągu kusz pistoletowych waha się od ok. 50 lbs do około 130 lbs. Posiadamy warianty z ramionami refleksyjnymi lub z ramionami bloczkowymi. Kusze bloczkowe uwalniają więcej energii kinetycznej dzięki bloczkom. Jednocześnie kusze refleksyjne, czyli tradycyjne, które działają tylko na zasadzie napinania i zginania, mają niższą energię kinetyczną. Chociaż zależy to od kilku czynników, które wskazują na ogólną wydajność kuszy. Do niektórych modeli kusz można również zamontować różne akcesoria taktyczne, jak np. kolimator, laser, latarkę taktyczną, przedni uchwyt, tylną kolbę, uchwyt bełtów etc.
Oczywiście na rynku dostępne są również inne rodzaje mechanizmów kuszy, np. pneumatyczne, jednak w naszym kraju zaliczane są one do innej kategorii broni i nie są tak dostępne w wolnej sprzedaży.
Jednak kusze ogólnie sklasyfikowane jako kusze pistoletowe, refleksyjne i bloczkowe pozostają najbardziej popularne. Strzelanie z kuszy i łuku to piękny sport, przeżyjesz dużo zabawy, relaksu i wiele przygód. Należy jednak pamiętać, że jest to broń, która może wyglądać niewinnie, ale może spowodować poważne obrażenia.
W naszej ofercie znajdziesz wysokiej jakości kusze światowych producentów, takich jak EK Archery, Poe Lang, Steambow, Man Kung, Barnett i innych. Do najpopularniejszych modeli kusz pistoletowych należą niewątpliwie Hori Zone Redback 80 lbs oraz Cobra R9 90 lbs. Najlepiej sprzedającymi się i popularnymi modelami refleksyjnymi są kusze Jaguar I i II Pro. W kategorii kusz bloczkowych najlepiej sprzedającymi się modelami są HEX 400 i Guillotine. Dla bardziej wymagających i doświadczonych strzelców proponujemy również markę Barnett, która jest amerykańskim liderem i znakiem wysokiej jakości. Ich kusze są wyrafinowane i mają własne opatentowane technologie.
Wybierając kuszę z naszej oferty nie zapomnij dokupić zapasowych bełtów, tarcz, mat i innych akcesoriów lub zapytaj nas o radę i złóż zamówienie według swoich potrzeb.
Kusze pistoletowe i ich zastosowanie
Kusze pistoletowe należą do najskuteczniejszych broni mechanicznych o sile naciągu od 50 do 80 lb. Ich rozmiar i kształt często sprawiają wrażenie, że są to tylko zabawki. Ale uważaj! Takie małe kusze są skuteczne i wystarczająco mocne, aby upolować mniejsze gryzonie, drobną zwierzynę itp. Przechodzą przez ulepszenia w zakresie designu, wydajności, sterowania, ale także rodzajów stosowanych pocisków czy strzał. Dzisiejsze kusze pistoletowe osiągają prędkość pocisku do 235 fps - 72 m/s.
Najbardziej innowacyjne modele kusz marki Barnett
Barnett Outdoors jest wiodącym na świecie producentem kusz. Jak wiele innych historii firm, które osiągnęły sukces, i ta również zaczęła się skromnie. W 1958 roku niejaki Bernard Barnett zajął się w wolnym czasie pracą nad kuszą w swoim garażu w angielskim mieście Wolverton, gdzie zbudował swoją pierwszą kuszę. Minęło kilka lat, a Bernard Barnett stopniowo zaczął wykonywać polecenia swoich znajomych, którzy byli pod wrażeniem jego twórczości. Byli zachwyceni designem Bernarda i wtedy to się zaczęło. Renoma jego dzieła rosła, a zamówienia na kusze napływały z całej Anglii, a ostatecznie z całej Europy.
Ojciec łuków bloczkowych
Historia łuków bloczkowych nie sięga czasów odkrycia pierwszych prostych łuków. Na początku lat 60-tych Holless Wilbur Allen z Kansas City w Missouri (USA) bawił się pomysłem skonstruowania pierwszego łuku z bloczkiem, który miałby przewagę nad konwencjonalnymi łukami refleksyjnymi. Allen był amerykańskim wynalazcą pierwszego łuku bloczkowego, który opatentował 23 czerwca 1966 roku. Patent został mu przyznany jako U. S. Patent 3 486 495 w grudniu 1969 r.